25 Aralık 2009 Cuma

Travian da terkedilmiş bölge nasıl alınır - Vaha nasıl alınır

Travian online strateji oyunu:
Vaha ve vahalar nedir ne işe yarar?


Hangi köyümden vaha alabilirim?
Vahayı alabilmek için kahramana sahip olmalısınız;
Kahraman kışlanın seviyesi de 10 da 1 vaha 15 de 2 vaha 20 de 3 vaha alabilirsiniz.
kahraman kışlası varsa + kahramanın varsa, Köyün tam ortada olduğunda 7x7 deki haritaya bakarken o vahayı da haritada görebiliyorsanız o vahayı alabilirsiniz. Vahada hangi hayvanların yaşadığını ve sayılarını öğrenmek için vahaya tıklayabilirsiniz.

Vahayı kahraman ele geçirir; askere gerek yoktur ele geçirmek için. Askerler vahadaki vahşi hayvanları öldürmek içindir. Kahraman, tek başına vahadaki hayvanlarla başedebilse askerlerinizi kullanmanıza gerek kalmaz aslında.

Vahada (terk edilmiş bölge) fazlaca hayvan varsa kahramanınız ölür. Askerlerle hayvanları öldürürken de ciddi asker kaybınız olacaktır. Asker sayınız ne kadar fazla olursa kaybınız o oranda azalır. Hiçbir hayvan kalmadığında kahramanı gönderdiğinizde vaha sizin olur. Hayvanları öldürdükten hemen sonra vahayı almassanız hayvanlar tekrar üremeye başlar. Bazen 2 saat sonra bazen 8-10 saat sonra vahada tekrar hayvanlar belirir ve sürekli artmaya devam eder. Şunuda belitmek isterim vaha almak için kahramanınızı yanlız yollamak zorunda değilsiniz yanında asker olsa bile kahraman vahadaki hayvanlar öldükten sonra vahayı alacaktır.

Hayvanların saldırı güçlerini vaha ele geçirirken dikkate almayın. Savunma güçlerini dikkate alın. Eğer gönderdiğiniz askerler piyade ise hayvanların piyadeye karşı savunma gücünü dikkate almalısınız. Süvari (atlı) asker gönderiyorsanız hayvanların atlıya karşı dayanma gücünü dikkate almanız gerekir.

Terkedilmiş bölgede yaşayan hayvanların sadırı / savunma güçleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.
Vahadaki hayvan Saldırı gücü Piyadeye savunma Atlıya savunma
Fare (sıçan) 10 25 10
Örümcek 20 35 40
Yılan 60 40 60
Yarasa 80 66 50
Yaban domuzu 50 70 33
Kurt 100 80 70
Ayı 250 140 200
Timsah 450 380 240
Kaplan 200 170 250
Fil 600 440 520


Ele geçirebileceğiniz vaha türleri ve hangi üretimi %25 yada %50 arttırdığını sizinle paylaşmak istiyorum:
Saatlik tahıl üretiminizi %50 arttırır
Saatlik tahıl ve odun üretiminizi %25'er arttırır
Saatlik tahıl ve tuğla üretiminizin her birini %25 arttırır
Saatlik tahıl ve demir üretiminizi %25'er arttırır
köyünüzün saatlik tahıl üretimini %25 arttırır.
köyünüzün saatlik tahıl üretimini %25 arttırır.
Odun üretiminizi saatlik %25 arttırır. ; Bir arkadaşım %50 arttırdığını söylüyor. Gecen seneye kadar koyu yeşil vahalar 50 likti bundan eminim diyor. Bunu şu anda oynadığım oyunda deneyip burayı ondan sonra tekrar güncelleyeceğim bilginize.
O köyünüzün bir saatlik odun üretimi %25 artar
Bu vahayı aldığınız köyün tuğla üretimi %25 artar
Bu vahayı aldığınız köyün tuğla üretimi %25 artar
Vahayı aldığınız köyün saatlik demir üretimi %25 artar
Vahanın alındığı köydeki demir üretimi %25 artar


Vahayı elegeçirdiğinizde işgal edilmiş bölge olarak gözükür; ve sahibinin adını vahada görebilirsiniz. Elde ettiğiniz vahayı bırakıp başka bir vaha alabilirsiniz. Başkasının ele geçirdiği vahayı ondan alabilirsiniz ama bu stratejik olmayabilir. komşunuzla aranızda büyük bir savaşa neden olabilir. Başkaları da sizin ele geçirdiğiniz vahaya göz dikebilir; bu durumda vaha için savaşabilecek güçte olmalı ve bu gücü karşıya göstermelisiniz ki sizin olan vahadan vazgeçebilsin.

NOT: İlgili saatlik arttırımlar vahayı ele geçiren köyünüzün üretimleri için sözkonusudur. yani söyede diyebiliriz vaha köyünüzdeki üretimlerin verimliliğini arttırır hangi köye almıssanız oranın verimi artar.

Bol vahalı travianlar dileriz :) köylerin üretimini yüzde olarak arttırmak için vahaları kullanamassınız. Köyünüzün üretimini yüzde olarak arttırmaya yarar köylerinizin değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

oyun